JAROSLAV HEJNIC

Učitel, scénárista, tvůrce

TVORBA

TŘINÁCT – ROZHLASOVÁ HRA, ČESKÝ ROZHLAS 2

MISE XYLOFERMAT – ROZHLASOVÁ HRA , ČESKÝ ROZHLAS 2

VÝBĚR ZE SKEČŮ DO POŘADU RYCHLÁ DVOJKA

VÝBĚR DÍLŮ PRO POPULÁRNĚ NAUČNÝ POŘAD PŘÍBĚHY Z KALENDÁŘE, ČESKÝ ROZHLAS 2

DALŠÍ SCÉNÁRISTICKÉ POČINY

GRAFIKA, VÝTVARNÁ ČINNOST

 • Učitel
  V patnácti letech se rozhodl, že se stane učitelem. Dlouho ale nevěděl, co by měl učit. Věděl jen, že nemůže učit v klasické škole.
  V osmnácti letech si u Červeného kříže udělal kurz zdravotníka zotavovacích akcí, o něco později instruktorský kurz a začal děti i dospělé učit první pomoc.
  O něco později vystudoval scénáristiku na konzervatoři Jaroslava Ježka, vychovatelství na PedfUK a dramatickou výchovu na CTD a DAMU. Navštívil také velké množství kratších i delších kurzů s divadelní tématikou (pantomima, fyzické divadlo, improvizace, tvůrčí psaní, filmová tvorba, animace…). Tento zájem se postupně přetavil v učení divadelní improvizace, dramatické výchovy a multimediální tvorby.
  Teď studuje tchi kung, jestli ho bude stíhat učit, neví.
 • Scénárista
  Napsal řadu divadelních a rozhlasových her. Za rozhlasovou hru Třináct získal první místo v soutěži Prix Bohemia Radio Autor 2016 v kategorii původní rozhlasová hra pro děti. Inscenace se umístila na druhé příčce v rámci kategorie Drama na Prix Bohemia Radio 2018.
  Pro Rozhlas psal nejčastěji ve spolupráci s Jindřichem Bíčem a Filipem Lukešem. Tito tři tvůrci také začali experimentovat s divadelní improvizací. Forma vyprávění, ke které došli, se pro Jaroslava stala východiskem při výuce dětí i dospělých. V posledních letech se věnuje právě především metodice výuky, cvičení a techniky z této metodiky postupně zaznamenává na tomto webu.
 • Multimediální tvůrce
  Protože se rozhodl být učitel a rodičem zároveň, tak se musel vedle učení začít věnovat i dalším finančně zajímavějším činnostem.
  – V minulosti dlouhodobě spolupracoval s Karlínským Spektrem, později celým DDM hl. m. Prahy. Měl na starosti web, tvorbu centrální grafiky (koncepce, tvorba fontu atd.) a klasickou grafickou práci – plakáty, billboardy, lavičky, tramvajové zastávky, katalogy, kalendáře a další tiskoviny. Součástí práce bylo i focení akcí, natáčení kratších spotů a reklam, tvorba animovaných reklamních bannerů pro idnes vč. scénářů atd.
  – Pracoval a příležitostně stále pracuje na individuálních zakázkách (loga pro různé organizace, firmy a projekty, plakáty, weby, atd.)
  – Spolupracoval se ZUŠ Libčice n/V – návrh a správa webu, focení a natáčení akcí, drobné filmy s dětmi atd.
  – Natáčel dokumentární filmy o školních třídách i o jednotlivých lidech. Vedl kurzy kurzy a workshopů pro děti, mládeže i dospělých zaměřených na videotvorbu – tvorba scénáře, základy filmové práce (kamera, střih, postprodukční práce).
 • Další informace
  Je ženatý, má dvě děti a rád se dívá (do ohně, na filmy, do krajiny, na lidi…).